Diagnostyka
Przychodnia Lekarska
Rehabilitacja
Psychologia
Informacje: 692 297 274  zakladopieki@akcemed.pl

Metoda McKenzie

Mechanical Diagnosis and Therapy (MDT) – metoda fizjoterapeutyczna, przeznaczona do badania, leczenia i profilaktyki bólów kręgosłupa. Zastosowanie metody zostało rozszerzone o stawy obwodowe.

W latach sześćdziesiątych został opracowany program badania i leczenia pacjentów, głównie z dolegliwościami lędźwiowego i szyjnego odcinka kręgosłupa. Zaburzenia ze strony kręgosłupa podzielono na trzy główne grupy, uwzględniając przyczynę i stopień zmian zwyrodnieniowych w jego obszarze i głównych stawów, tzw. zespoły:
 
 • zespół posturalny – dotyczy zaburzeń postawy ciała, a w związku z tym  struktur tkankowo-stawowych, które nie są  uszkodzone, a tylko nadwerężone statycznym przeciążeniem , powstające na skutek zmian przeciązeniowych , jak chociażby przebywanie długo w jednej pozycji statycznej.
 • zespół dysfunkcyjny – dotyczy statycznego przeciążenia obejmujścego tkanki i struktury uszkodzone w jakiś sposób, np. wskutek pojawienia się  zrostów, przykurczów, zbliznowaceń, itp.,
 • zespół strukturalny – na którym głównie  koncentruje się metoda; ma związek ze strukturami znajdującymi się wewnątrz danego  segmentu kręgowego (krążek międzykręgowy, pierścień włóknisty) oraz zewnątrz segmentu (stawy międzywyrostkowe, zrosty okołokorzeniowe), Terapia dobierana jest na podstawie ustalenia w jakim mechanizmie powstała dana dysfunkcja.
 

Autor metody McKenziego opracował program postępowania leczniczego, gdzie techniki  wykonywane są przez terapeutę ,ale ważny jest także sam ruch pacjenta, ćwiczenia i autoterapia wykonywana w domu. W ćwiczeniach dominują pozycje niskie, głównie leżące. Ruchy czynne powtarzane są wielokrotnie w różnych płaszczyznach  w określonym kierunku, nie powodując jednocześnie dolegliwosci bólowych. Dużą wagę przykłada się do profilaktyki schorzeń kręgosłupa przed kolejnymi urazami i przeciążeniami.


Metoda ta wyróznia się wśród innych metod szczególowym  wywiadem i badaniem klinicznym, co jest bardzo mocno podkreslane przez fizjoterapeutów i całe środowisko medyczne.
 
Znajdź nas: 

KONTAKT

Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy
Ul. Bobrowiecka 9, 00-728 Warszawa

 
 • TEL.: 692 297 274 (dyrektor placówki)
  pon. - pt. w godz. 7.30 - 15.30
  sob. - niedz. i święta w godz. 9:00 - 17:00
   
 • TELEFON WSPARCIA: 22 559 24 38
  środy od 15.00 - 16.00 dla potrzebujących porady psychologa lub psychoterapeuty
Copyright © 2019 - Akademickie Centrum Medyczne w Warszawie.
Wykonanie: www.jellinek.pl